28 maja 2014 r. został zakończony projekt z zakresu ekologii.
Przebieg obchodów odbywał się wieloetapowo. Koordynatorem imprez była nauczycielka biologii – pani Anna Nowicka, ale w całym przedsięwzięciu uczestniczyli też inni nauczyciele, którzy wspierali, chwalili młodzież i zachęcali do działania.
I etap przeprowadzony został w marcu - polegał na zbiórce makulatury zarówno wśród gimnazjalistów jak i mieszkańców Siemiątkowa. W wywozie makulatury wsparł nas Wójt Gminy Siemiątkowo Pan Piotr Kostrzewski, a uzyskane fundusze przeznaczyliśmy na dalszą działalność ekologiczną.
Jak co roku została przeprowadzona również zbiórka zużytych baterii, każdy z naszych uczniów wie jak zgubne jest ich działanie gdy wylądują w koszu na śmieci bądź w piecach paleniskowych. Rocznie zbieramy około 75 kg baterii, które są przekazywane organizacji odzysku „Reba”, gdzie są poddawane recyklingowi.
II etap polegał na realizacji konkursów:
- Wielki Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Ocal Ziemię”,
- Konkurs na hasło o tematyce ekologicznej.
III etap
Uczniowie klas II przygotowali debatę pod hasłem: „Czy moja miejscowość stanowi ekosystem o ustalonej równowadze ekologicznej?” według instrukcji zawartej w podręczniku metodycznym B. Klimuszko „Organizm a środowisko” oraz wygłosili samodzielnie przygotowane w oparciu o różne źródła referaty o tematyce ekologicznej.
IV etap
Etap ten był realizowany poprzez prace porządkowe na rozległym terenie leśnym, przeprowadzone z uczniami klas I i II gimnazjum z wychowawcami we współpracy z leśniczym Nadleśnictwa Krzeczanowo Panem Andrzejem Kopczyńskim. Sprzątanie terenu leśnego odbywało się dwuetapowo w dniach 7 i 10 kwietnia. Została oczyszczona powierzchnia 230ha na terenie: Sokołowy Kąt, Pozga, Rogale, Chrapoń, zbierając przy tym 20 m3 śmieci, których wywozem zajęło się Nadleśnictwo Krzeczanowo.
V etap
17 kwietnia b.r. odbył się konkurs ekologiczny: ”Wiem wszystko o środowisku przyrodniczym powiatu żuromińskiego”, który przeprowadziła nauczycielka biologii pani Anna Nowicka. Do konkursu wiedzy, przystąpili uczniowie klas I- III gimnazjum.
Wyłoniono trzy osoby, które reprezentowały szkołę na szczeblu powiatowym konkursu.
Mariusz Szlom - kl. IIIb
Alicja Klimowska - kl. IIIa
Katarzyna Stępniak – kl. IIa
Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą.
Etap VI
Wspólnie z uczniami został przygotowany i przeprowadzony apel szkolny pt. „Ekologia na wesoło”. Brali w nim udział uczniowie uczęszczający na koło teatralne pod kierownictwem pani Ewy Kaźmierczak i pani Adriany Machczyńskiej. Cała uroczystość miała na celu przybliżenie i uświadomienie problemów ekologicznych, rozwijanie zainteresowań, zdolności aktorskich oraz wspieranie uzdolnień uczniów. Scenografię stanowiły drzewa wykonane z różnych materiałów, zielone i kwitnące i z drugiej strony drzewa smutne, szare, bezlistne i zniszczone.
Ciekawym akcentem dla uczniów okazało się wręczenie czasopism „Aura – Ochrona Środowiska”, które pozyskała biblioteka gimnazjalna w związku z obchodami Dni Ziemi. Dzięki nim każdy uczeń mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii.
Na zakończenie apelu wręczono drobne nagrody najaktywniejszym uczestnikom obchodów Dni Ziemi i laureatom konkursu plastycznego, konkursu na hasło ekologiczne oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
W POWIATOWYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM PRZEZNACZONYM DLA UCZNIÓW SZKÓŁ Z TERENU POWIATU ŻUROMIŃSKIEGO
Ø w kategorii indywidualnej:
- Alicja Klimowska zajęła – III miejsce,
- Mariusz Szlom – V miejsce,
Ø w kategorii zespołowej:
nasze gimnazjum zajęło – III miejsce.